KATEGORIA:

Strona 404

strona 404

CZYM JEST STRONA 404?

Strona 404 to kod błędu oznaczający, że nie znaleziono żadnego wyniku dla podanego zapytania. Mówiąc prościej – nie ma takiej strony. Taka sytuacja zdarza się, gdy wpisujemy adres „z palca” np. https://www.facebook.com/majorkaaaaa. Taki adres nie istnieje i facebook informuje nas o tym przy użyciu strony 404.

strona 404 - facebook

Strony się zmieniają, rozwijają, treści się dezaktualizują. Często pod klikniętym linkiem od dawna nie ma już danego obrazka czy artykułu.

Do niedawna nikt nie przykładał dużej wagi do strony 404. Zazwyczaj wygląda ona tak:

strona 404

PO CO ROBIĆ STRONY 404?

Odpowiedź jest prosta, jeżeli internauta pomyli link i zobaczy stronę 404 taką jak wyżej, prawdopodobnie będzie to jego ostatnia wizyta na tej stronie. Przygotowanie atrakcyjnej strony błędu pomoże zatrzymać potencjalnych gości strony.

Przykładowo: wpisując w google hasło: „najlepszy aparat do użytku domowego” i klikając pierwszy link od góry spodziewamy się, że odnajdziemy tam informacje, których szukamy. Kiedy pojawia się OKROPNA, nudna, biała strona 404 zazwyczaj klikamy backspace i wybieramy drugi link od góry. A co jeżeli będzie tam przyjemna grafika i napis: „Przepraszamy, ta strona nie istnieje. Może zainteresuje Cię również: …” i pod spodem lista tematów? Może wśród nich będzie coś czego szukasz? Inne produkty czy porady dla początkujących fotografów.

CO UMIEŚCIĆ NA STRONIE 404?

  • Na stronie 404 nie umieszczaj… napisu 404! Nie każdy wie co oznaczają te cyfry. Nie ma potrzeby straszyć odwiedzających wielkimi cyframi.
  • Nie umieszczaj także prośby o kontakt z administratorem strony! Nie chcę pytać kto zdecydował się napisać do admina po wejściu na stronę 404. Myślę, że Ty też nie należysz do tych osób. A jeśli tak… to wieeeeelki szacunek.
  • Wystarczy poinformować o tym co się stało, przeprosić i koniecznie zamieścić link do strony głównej. Jest to niezwykle istotne, aby link był wyraźny i widoczny.
  • Osobiście nie jestem zwolennikiem przesadnej grafiki w zupełnie innym stylu niż strona. Wolę gdy informacja o błędzie zamieszczona jest w znanej już użytkownikowi strukturze strony np. w formie napisu na górze strony pod nawigacją. Wtedy gość nie ma żadnych wątpliwości co do zaistniałej sytuacji – wie, że znajduje się ciągle w tym samym serwisie i wie jak wrócić w poprzednie miejsce bo ma przed sobą znane już sobie elementy.

JAK DODAĆ STRONĘ 404?

Aby strona 404 była widoczna należy umieścić w pliku .htaccess następującą linijkę: ErrorDocument 404 /404.html. W tej linijce określa się ścieżkę do stworzonej wcześniej strony błędu 404. W WordPressie nie trzeba zmieniać pliku .htaccess, tylko edytować gotowy już plik 404.php – więcej na ten temat we wpisie: Jak zrobić własną stronę 404 w WordPressie?

Dość już pisania. Zapraszam do zapoznania się z przykładowymi stronami 404.

PRZYKŁADOWE STRONY 404

strona 404 - rejkowicz

pierwsza wersja strony 404 na www.rejkowicz.pl

dobra strona 404

obecna wersja strony 404 na www.rejkowicz.pl

strona 404 - onet

www.onet.pl

strona 404 - nowymarketing

www.nowymarketing.pl

strona 404 - kuchnialidla

www.kuchnialidla.pl

strona 404 - stripesdesign

www.stripes-design.pl

strona 404 - demotywatory

www.demotywatory.pl

amazon.com

disney.com

strona 404

www.patkowskaprojekty.pl

pixbook.pl

www.pixbook.pl

Podsumowanie

Przygotowanie strony błędu 404 w WordPressie nie jest trudnym zadaniem, a niesie ze sobą całą gamę korzyści dla serwisu. Więcej przykładów takich stron można znaleźć we wpisie: Jak zrobić własną stronę 404 w WordPressie? . Mogą okazać się inspiracją do zmian własnej strony błędu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *