KATEGORIA:

SEO – tworzenie artykułów

SEO - artykuly

Co to jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) to szereg działań, których efektem jest zwiększenie pozycji w wynikach wyszukiwania. W przypadku tworzenia wpisów na bloga czy podstron serwisu, warto zapoznać się z podstawowymi zaleceniami. Dzięki temu, strona będzie lepiej wypozycjonowana w przeglądarce co daje większą szansę na to, że internauci poznają jej treść. A przecież nikt nie lubi mówić do ściany.

1. Dobry tytuł SEO

Najważniejszy jest tytuł.

Tytuł musi być krótki, precyzyjny i unikalny. Przy tworzeniu poradników, należy zastanowić się, kto będzie szukał takich treści i wcielić się w jego rolę. Co taka osoba wpisze w Google, jakie frazy? Możemy dobrym tytułem łatwiej dać się znaleźć. Warto zapisać się na fora tematyczne i zobaczyć z jakimi problemami tam zmagają się ludzie. Jest to prawdziwa kopalnia dobrych tytułów do poradników.

Krótki tytuł

Użytkownicy i wyszukiwarki zwracają uwagę najpierw na trzy pierwsze słowa. Wyświetlają się one na pasku zakładki jak na poniższym screenie.

dobry tytul - krotki

Ponadto te słowa widoczne są w wynikach wyszukiwania, które wyświetlają maksymalnie 55 znaków i na nich właśnie skupiają się internauci.

dobry tytuł wpisu seo

Poniżej przedstawiam przykład zbyt długiego tytułu. Co się z nim dzieje?

zły tytuł seo

 

Zbyt długie tytuły zostają przycięte.

Precyzyjny tytuł

Tytuł np. „Jak to się wszystko zaczęło” może nie powiedzieć nic internaucie, który trafi na niego w Google. Dobry tytuł mówi potencjalnemu czytelnikowi dokładnie, co znajduje się w treści.

Unikalny tytuł

Tytułów nie możemy podkradać innym, to raczej oczywiste. Ważne jest także, abyśmy nie powielali tytułów także w ramach naszego serwisu. Jeśli planujemy napisać cykl artykułów o tym samym, wyróżnijmy każdy wpis chociaż jednym słowem lub numerem porządkowym.

2. Zawartość artykułu

Treści na stronie powinny być obszerne. Reguły SEO obniżają pozycję w wynikach wyszukiwania kiedy wpis jest zbyt krótki. Zaleca się, aby wpis zawierał minimum 300 słów. Treści powinny być oryginalne – powielane treści nie tylko mogą mieć gorsze wyniki wyszukiwania, ale mogą zostać także zablokowane, pomijane w wynikach wyszukiwania.

3. Czytelność artykułów

Artykuły czytane są pobieżnie. Od nagłówka do nagłówka, od zdjęcia do zdjęcia. Niezwykle istotne jest, aby dzielić tekst na sekcje, dodawać wartościowe zdjęcia, pogrubienia, pochylenia, cytaty, listy numerowane lub wypunktowane. Dodaje to atrakcyjności, zwiększa czytelność i pozwala zapamiętać więcej treści czytelnikowi.

Podział na sekcje powinien być tematyczny. Kiedy zaczynamy nowa myśl, tworzymy nową sekcję, którą rozpoczyna nagłówek (W WordPressie np. Shift + ALT + 2). Takie nagłówki powinny, podobnie jak tytuł, być krótkie, zwięzłe i precyzyjnie określać to co znajdzie się pod nimi.

W ramach jednej myśli/sekcji też nie możemy dać czytelnikowi ściany tekstu, możemy zastosować nagłówek trzeciego stopnia, czwartego itd. i wszystkie ozdobniki, o których pisałam powyżej.

4. Fraza kluczowa

Fraza kluczowa powinna być jeszcze bardziej zwięzła niż tytuł. Musi zawierać się w tytule, dodajmy ją do kilku podtytułów, wplećmy do treści. Używajmy synonimów, ale kilka razy użyjmy frazy kluczowej w oryginalnej postaci.

5. Opis meta

Opis meta to opis artykułu, druga najważniejsza sprawa po tytule dla czytelników z zewnątrz. Ten opis wyświetla się w wynikach wyszukiwania pod tytułem, jak na przykładzie poniżej.

dobry opis seoOptymalna długość tego opisu to 70 – 160 znaków. Nie musi to być test kopiowany z artykułu. Możemy sami w dwóch zdaniach napisać czytelnikowi co znajdzie w naszym wpisie.

Poniżej przykład opisu, który nic nie wnosi.

zły opis meta seo

Lepsze opisy:

dobry opis meta seodobry opis meta

6. SEO – linkowanie wewnętrzne

Zgodnie z wytycznymi SEO zalecane jest umieszczanie linków wewnętrznych, np. chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do wpisu dotyczącego literatury faktu.

7. Grafika na stronie

Na stronach umieszczamy tylko zdjęcia autorskie lub z darmowych stron jak np.:

  • https://pixabay.com/,
  • https://pl.freepik.com/index.php.

Zdjęcia muszą mieć możliwie najmniejszy rozmiar, aby nie spowalniać czasu wczytywania strony. Badania pokazują, że jeśli strona na telefonie wczytuje się dłużej niż 7 sekund to cofamy się i szukamy innej.

Istotne jest, aby dodać zdjęciom alternatywny tekst. Roboty Google szukają go w tagu <img alt=””>  Jest to atrybut zdjęcia, który pokaże się kiedy nie wczyta się zdjęcie (np. jak łącze będzie zbyt wolne). Alt powinien zawierać słowa kluczowe, które już mamy ustawione i umieszczone we wpisie i śródtytułach oraz powinien mówić co jest na obrazku.

8. Pisz, pisz i jeszcze raz pisz

Blogi z najlepszymi tytułami, na których wpisy pojawiają się raz na pół roku, nie będą wysoko w wynikach wyszukiwania. Należy pisać często, odpowiednio długie i unikalne treści.

Złe praktyki SEO

Przykładowe złe praktyki:

  • ustawianie tytułów, które nic nie znaczą np. strona1,
  • brak tytułu strony,
  • tytuł i opis z czapy – nie odnoszący się do treści,
  • słowokluczoza – wypchanie wpisu słowami kluczowymi,
  • wklejanie do opisu strony pierwszego akapitu – tu można streścić o czym będzie wpis zupełnie niezależnie od treści.

WordPress – najlepsza darmowa wtyczka SEO

SEO YOAST to świetne rozwiązania dla blogerów. Jest to darmowa wtyczka, która dba o pozycjonowanie i czytelność naszej strony. Pod każdym wpisem jest analiza treści i wskazówki jak poprawić SEO i czytelność a co za tym idzie komfort czytającego.

Zainteresowało Cię to? Poczytaj o pierwszej stronie internetowej – nie spełniała ona żadnych wymagań SEO 🙂

KOMENTARZE

  1. Ale może zbyt długi tytuł SEO który zostanie ucięty przez wyszukiwarkę wzbudzi ciekawość i ktoś kliknie aby zobaczyć co tam było napisane? A co do czytelności tekstu warto też robić krótkie akapity aby łatwiej się czytało (tak jak w mni w tym artykule).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *