KATEGORIA:

Przygotowanie do druku – format A4

przygotowanie do druku a4

PRZYGOTOWANIE DYPLOMU DO DRUKU

Najczęściej w formacie a4 drukuje się dyplomy lub małe plakaty. Prawidłowe przygotowanie do druku jest niezwykle ważne, pozwala uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. Nie trzeba być profesjonalnym grafikiem, aby dobrze przygotować plik przed przesłaniem go do drukarni. Należy jedynie pamiętać o kilku ważnych sprawach.

1. ODPOWIEDNI FORMAT I SPADY

W programie Photoshop możemy od razu zdefiniować, że nasz projekt ma być w formacie A4 lub innym międzynarodowym formacie. Wybieramy File -> New. Document Type ustawiamy na International Paper.

01

Następnie pojawia się lista rozwijana, z której wybieramy rozmiar np. A4.

02

W tym miejscu możemy już powiększyć nasz projekt o spady. 210 na 297 milimetrów możemy od razu zamienić na 216 na 303 milimetry (dodajemy z każdej strony po 3 mm). Jest to tzw. format brutto, z którego dodatkowe 3 mm zostaną przycięte i ostatecznie dyplomy będą w odpowiednim formacie i zadrukowane do samej krawędzi.

2. ROZDZIELCZOŚĆ

W tym samym okienku ustawiamy także rozdzielczość na 300 Pixels/Inch.

03

3. CMYK

Zamiana kolorów na CMYK na początku tez jest niezwykle istotna.

04

4. ZAMIANA CZCIONEK NA KRZYWE

Po zakończeniu projektowania każdy tekst w projekcie należy zamienić na krzywe. Wybieramy odpowiednią warstwę, klikamy na Type i Convert to Shape.

05

5. MARGINES WEWNĘTRZNY

Oprócz spadów, które zabezpieczają nasz projekt na zewnątrz, istotne jest także odpowiednie odsunięcie tekstu od krawędzi. Dyplomy w formacie 210 na 297 powinny mieć dodatkowy wewnętrzny margines, który wynosi 3 mm z każdej strony. Obszar dla tekstu wynosi więc 204 na 291 milimetrów. Poza tym obszarem nie należy umieszczać elementów, które nie moga zostać przycięte jak np. logo, teksty, ważne obrazy.

6. ZAPISUJEMY…

Gotowy projekt zapisujemy w formacie pdf.

Oczywiście każda drukarnia może mieć indywidualne wymagania i zamiast 3 mm spadów może wymagać 4 mm. Warto zajrzeć na stronę lub dopytać o te szczegóły.

MAKIETA DRUK A4

Poniżej znajduje się makieta do pobrania.

Makieta A4

PRZYKŁADOWY DYPLOM A4

dyplom_zmakieta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *