KATEGORIA:

Praktyczne wprowadzenie do GITA

wprowadzenie do gita

WSTĘP

Jeżeli pracujesz nad jakimś projektem i zależy Ci na tym, aby Twoja praca nie przepadła lub chcesz mieć możliwość powrotu do stanu z dowolnego dnia, jest to artykuł dla Ciebie. W możliwie najkrótszy sposób pokażę jak skutecznie korzystać z gita.

Zakładam że udało Ci się już zainstalować gita i masz uruchomioną konsolę w miejscu, gdzie znajduje się Twój pierwszy wersjonowany projekt.

KONFIGURACJA GITA

Aby Twoja praca nie przepadła, wszystkie pliki będą trzymane na zdalnym serwerze. Jest to całkowicie darmowe na http://bitbucket.org.

  1. Należy tam założyć konto, po czym znaleźć w menu Repositories > Create repository, wybrać nazwę dla projektu (u mnie projekt) i kliknąć Create.

 

  1. Następnym krokiem jest inicjalizacja gita w katalogu projektu i podłączenie go do serwera bitbucket.org.
   git init
   git remote add origin git@bitbucket.org:ziomq1991/projekt.git

   Gdzie ziomq1991, to login na bitbuckecie, a projekt to nazwa projektu na bitbuckecie.

 

  1. Następnym krokiem jest wygenerowanie klucza, co pozwoli nam na wgrywanie zmian na serwer bez podawania hasła.
   ssh-keygen

   Na wszystkie pytania należy odpowiadać klikając ENTER.

 

  1. Następnie na stronie bitbucket.org klikamy w prawym górnym rogu i wybieramy opcję Bitbucket settings.Potem po lewej stronie wybieramy SSH keys, a następnie klikamy na Add key. Aby skopiować nasz klucz trzeba go najpierw wyświetlić w konsoli, co robimy prz użyciu komendy:
   cat ~/.ssh/id_rsa.pub

 

  1. Następnie wyjście kopiujemy tekst od napisu ssh-rsa, aż do nazwy komputera (ze znakiem @) włącznie i wklejamy w polu key. Ważne by nie zaznaczać żadnych dodatkowych białych znaków U mnie wygląda to tak
   ssh-rsa AAAAB3NzaC1yc2EAAAADAQABAAABAQDVCFqTi0I9QG456lzQ/b8XFfsLwZQmAk8PbJbsuGOO3nVRUZ4KGD0B+fvu91JyaoD1ILjm+oBCoXUj9CwoD1Kq7wBCic35n2GKBzUWkopVVth+XxMv7iARm4G4lbby5kX+ABDleGqktyng/+TaPS/qXMRJmongpmwi3xf5F1ompZ9a8ms23atAQ10htROFOvSMxWSPW9HQYe/gh9eAoWdQrC25A/C9/5lfm0WHkMZbpiStwviQTbKo9bwq2B+VhKzvdzqa6NgPW7plrTp+pDHs6p+ukwsZli0l/5HvjpBtQH0HD2NP3R8JVM20zcpZzztCLxvU56q+IMfioNfTfD8J pawel@q1

 

 1. Pozostaje tylko konfiguracja konta git na lokalnym komputerze i już można zacząć działać.
  git config --global user.name 'Pawel Rejkowicz'
  git config --global user.email pawel.rejkowicz@gmail.com

  Adres email musi być taki sam, jak ten użyty do rejestracji na bitbucket.org.

Jak widać całkiem sporo konfiguracji, żeby w ogóle zacząć, ale na szczęście generowanie klucza oraz konfiguracja nazwy i emaila robi się tylko raz. Dodatkowo, jeżeli chcemy pobrać projekt w inne miejsce, wystarczy wykonać:

git clone git@bitbucket.org:ziomq1991/projekt.git

By wszystko skonfigurowało się za nas.

PIERWSZY COMMIT – GIT

Co to jest commit? Jest to punkt kontrolny, który posiada nazwę i id, który jak się utworzy zawsze można do niego wrócić. Dopóki nie usuniemy naszego projektu z serwera oraz z dysku zawsze można do tego punktu powrócić.

Załóżmy, że w naszym katalogu jest kilka plików. Aby utworzyć punkt kontrolny i wysłać go na serwer, należy wykonać komendy:

git add -A
git commit -m 'Nasz pierwszy commit'
git push --force --all

Pierwsza komenda zbiera wszystkie zmienione/dodane pliki do punktu kontrolego,  druga ten punkt kontrolny tworzy i nazywa „Nasz pierwszy commit”. Ostatnia zaś wysyła nasz projekt na serwer. Zapamiętanie tych dwóch komend nie jest od razu łatwe, dlatego warto sobie utworzyć skrót.

git config --global alias.komit '! f() { git add -A; git commit -m $*; git push --force --all; }; f'

Po dodaniu skrótu utworzenie punktu kontrolnego realizowane jest przez komendę.

git komit 'Nasz pierwszy commit'

Jeżeli zostaną wproawdzone kolejne zmiany w projekcie i zajdzie potrzeba ich zapisania, ponownie używamy komendy komit i tak powtarzamy aż do ukończenia projektu.

Zapisane punkty kontrolne i pliki można przeglądać na stronie projektu.

PRZYWRACANIE ZMIAN – GIT

Jeżeli chcemy przywrócić stan projektu do ostatniego punktu kontrolnego, należy wykonać komendę:

git reset --hard HEAD
git clean -fd

PODSUMOWANIE

Zaproponowane rozwiązanie jest najprostszym możliwym rozwiązaniem korzystania z gita. Sprawdzi się ono idealnie dla każdego projektu w którym uczestniczy jedna osoba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *